Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 19, 20, 22, 23, 26, 27, 29, 36, 40, 41, 48, 51, 52, 53, 57, 59, 61, 65 straipsnių pakeitimo bei papildymo ir įstatymo papildymo 19(1) straipsniu ir priedu įstatymas

Rūšis: Įstatymas Numeris: IX-2174 Data: 2004-04-27 Kalba: Lietuvių
Publikavimas: Valstybės žinios, 2004-04-30, Nr. 73-2514  Statusas: Negalioja  2007-02-08 >>
2004-04-27 Priėmė - Lietuvos Respublikos Seimas
 Susiję dokumentai   Negaliojimą nusakantys dokumentai 
 Word 2003 dokumentas  Dokumentas
Eurovoc 4.2 terminai: apyvarta, finansininko profesija, finansų rinka, laisvas kapitalo judėjimas, sprendžiamasis organas, steigimosi teisė, valdymo auditas, vertybiniai popieriai, vertybinių popierių birža
  Nauja paieška   Jūsų pasiūlymai ir pastabos Versija spausdinimui


LIETUVOS RESPUBLIKOS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ RINKOS ĮSTATYMO 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 19, 20, 22, 23, 26, 27, 29, 36, 40, 41, 48, 51, 52, 53, 57, 59, 61, 65 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI PAPILDYMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 19(1) STRAIPSNIU IR PRIEDU

ĮSTATYMAS

2004 m. balandžio 27 d. Nr. IX-2174
Vilnius


(Žin., 1996, Nr. 16-412; 2001, Nr. 112-4074; 2003, Nr. 38-1687, Nr. 74-3434)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio papildymas 2 dalimi

Papildyti 1 straipsnį 2 dalimi:

„2. Šiuo Įstatymu siekiama suderinti vertybinių popierių rinkos reglamentavimą su Europos Sąjungos teisės aktais, nurodytais šio Įstatymo priede.“

 

2 straipsnis. 2 straipsnio 11, 14, 24 ir 32 dalių pakeitimas ir straipsnio papildymas 33 dalimi

1. 2 straipsnio 11 dalies 4 punkte po žodžio „valdymas“ įrašyti žodžius „pagal jų individualius pavedimus (toliau – pavedimai)“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„4) klientų vertybinių popierių portfelių valdymas pagal jų individualius pavedimus (toliau – pavedimai);“.

2. 2 straipsnio 14 dalies 1 punkte po žodžio „nusikaltimą“ įrašyti žodžius „arba nusikaltimą ar nusižengimą finansų sistemai, ekonomikai ir verslo tvarkai, nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams“, 2 punkte vietoj žodžių „nesunkų ar apysunkį tyčinį“ įrašyti skaičių ir žodžius „1 punkte nenumatytą“, po žodžio „nusikaltimą“ įrašyti žodžius „ar nusižengimą“, po žodžio „išnykęs“ įrašyti žodžius „ar panaikintas“ ir visą dalį išdėstyti taip:

„14. Nepriekaištingos reputacijos asmenys: 
1) kurie nėra teisti už labai sunkų ar sunkų nusikaltimą arba nusikaltimą ar nusižengimą finansų sistemai, ekonomikai ir verslo tvarkai, nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams; 
2) kurie nėra teisti už 1 punkte nenumatytą nusikaltimą ar nusižengimą arba kurių teistumas yra išnykęs ar panaikintas; 
3) nepiktnaudžiaujantys alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis arba psichotropinėmis medžiagomis.“
3. 2 straipsnio 24 dalyje prieš žodį „vadovas“ įrašyti žodį „emitento“, išbraukti žodį „administracijos“ ir visą dalį išdėstyti taip:
„24. Emitento vadovas – įmonės stebėtojų tarybos, valdybos narys, vadovas.“
4. Pakeisti 2 straipsnio 32 dalį ir ją išdėstyti taip:
„32. Viešai neatskleista informacija – tiesiogiai ar netiesiogiai su vienu ar keliais emitentais ar vertybiniais popieriais susijusi tikslaus pobūdžio informacija apie planuojamus ar įvykusius esminius įvykius ir kita informacija, kurios atskleidimas gali turėti didelės įtakos šių vertybinių popierių ar su jais susietų išvestinių priemonių kainai, jeigu ši informacija nėra viešai atskleista. Su prekėmis susietų išvestinių priemonių atžvilgiu viešai neatskleista informacija laikoma tokia tikslaus pobūdžio viešai neatskleista informacija, kuri tiesiogiai ar netiesiogiai susieta su viena ar daugiau tokių priemonių ir kurią rinkos, kurioje prekiaujama tokiomis priemonėmis, naudotojai tikisi gauti pagal įprastą rinkos praktiką. Asmenų, vykdančių pavedimus dėl vertybinių popierių, atžvilgiu viešai neatskleista informacija taip pat yra kliento suteikta tikslaus pobūdžio informacija, susijusi su jo pavedimais, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusi su vienu ar keliais emitentais ar vertybiniais popieriais, kurios atskleidimas gali turėti didelės įtakos šių vertybinių popierių ar su jais susietų išvestinių priemonių kainai.“ 
5. Papildyti 2 straipsnį 33 dalimi:

„33. Finansų maklerio įmonės vadovas – kaip nustatyta Finansų įstaigų įstatymo 20 straipsnio 1 dalyje

 

3 straipsnis. 3 straipsnio 2 dalies 6 punkto ir 4 dalies pakeitimas

1. 3 straipsnio 2 dalies 6 punkte vietoj žodžių „opcionai“, „opcionus“ įrašyti atitinkamai žodžius „pasirinkimo sandoriai“, „pasirinkimo sandorius“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„6) pasirinkimo sandoriai dėl vertybinių popierių ar investicinių priemonių pirkimo ar pardavimo, įskaitant priemones, kurios suteikia teisę tik gauti pinigus, bei valiutos ir palūkanų normos pasirinkimo sandorius.“
2. Pakeisti 3 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:
„4. Įstatymo 9 ir 10 straipsniuose vertybiniais popieriais laikomi vertybiniai popieriai bei investicinės priemonės, numatyti šio straipsnio 1 bei 2 dalyse, ir: 
1) išvestinės priemonės, susietos su prekėmis; 
2) kitos priemonės, kuriomis prekiaujama Europos Sąjungos valstybės reguliuojamoje rinkoje arba dėl kurių įtraukimo į tokią rinką yra pateiktas prašymas.“
 

4 straipsnis. 8 straipsnio 1 ir 3 dalių pakeitimas

1. 8 straipsnio 1 dalyje po žodžių „esminį įvykį“ įrašyti žodžius „ir paskelbti jį savo interneto tinklalapyje (jeigu jį turi)“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Atskaitingas emitentas Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka nedelsdamas turi pateikti Vertybinių popierių komisijai, vertybinių popierių biržai, kurios prekybos sąrašuose yra jo vertybinių popierių, ir bent dviem Lietuvos informacijos agentūroms ar dienraščiams informacinį pranešimą apie kiekvieną esminį įvykį ir paskelbti jį savo interneto tinklalapyje (jeigu jį turi), išskyrus šio straipsnio 3 dalyje numatytą atvejį. Informaciniame pranešime turi būti atskleistas įvykio pobūdis ir trumpas turinys.“
2. 8 straipsnio 3 dalyje po žodžio „žalos“ įrašyti žodžius „o jos nepaskelbimas nesuklaidins visuomenės ir emitentas gali užtikrinti tos informacijos konfidencialumą“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„3. Jeigu dėl šio straipsnio 1 dalyje numatyto informacijos paskelbimo atskaitingas emitentas gali patirti finansinės ar konkurencinės žalos, o jos nepaskelbimas nesuklaidins visuomenės ir emitentas gali užtikrinti tos informacijos konfidencialumą, jis gali neskelbti šio informacinio pranešimo ir pateikti jį tik Vertybinių popierių komisijai su žyma „konfidenciali informacija“. Kartu jis privalo raštu paaiškinti, kodėl negalima atskleisti informacijos, ir nurodyti datą, iki kurios ji turi likti konfidenciali. Informacijos konfidencialumo pabaigos dieną ji turi būti atskleista šio straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka. Vertybinių popierių komisija turi teisę įpareigoti emitentą pranešti apie esminį įvykį ir anksčiau nei emitento numatyta atskleidimo diena, jei: 
 1) nebėra šioje dalyje numatyto pagrindo neskelbti informacijos arba 
 2) informacija tapo žinoma asmenims, kuriems ji neturėjo būti perduota.“

 

5 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 9 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„9 straipsnis. Draudimas naudotis viešai neatskleista informacija prekiaujant vertybiniais popieriais
1. Asmenims, kurie viešai neatskleistą informaciją turi dėl to, kad yra emitento administracijos pareigūnai, valdymo ar priežiūros organų nariai ar tokia informacija jiems yra prieinama dėl jų tarnybinės padėties, profesijos, pareigų arba dėl buvimo emitento akcininku ar dėl to, kad ją gavo nusikalstamu būdu, draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai bandyti sudaryti ar sudaryti savo ar trečiojo asmens sąskaita sandorių dėl vertybinių popierių, su kuriais informacija susijusi, kol ji bus viešai atskleista. Jeigu aukščiau paminėtas asmuo yra juridinis asmuo, atitinkamas draudimas taip pat taikomas fiziniams asmenims, dalyvaujantiems priimant sprendimus dėl sandorių to juridinio asmens sąskaita sudarymo.
2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims taip pat draudžiama: 
1) tiesiogiai ar netiesiogiai perduoti viešai neatskleistą informaciją kitam asmeniui, išskyrus atvejus, kai informacija atskleidžiama įprastai vykdant tarnybinę, profesinę veiklą arba pareigas; 
 2) remiantis viešai neatskleista informacija rekomenduoti, paskatinti ar pasiūlyti kitam asmeniui sudaryti sandorį dėl vertybinių popierių, su kuriais viešai neatskleista informacija yra susijusi.
3. Draudimai, nustatyti šiame straipsnyje, taip pat taikomi kiekvienam viešai neatskleistą informaciją turinčiam asmeniui, kuris žino ar turi žinoti, kad ta informacija nėra viešai atskleista. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyti draudimai netaikomi sandorių, sudarytų iki viešai neatskleistos informacijos sužinojimo, vykdymui. 
4. Emitento vadovai ir su jais glaudžiai susiję asmenys, kurių sąrašą nustato Vertybinių popierių komisija, šios nustatyta tvarka ir terminais turi pranešti apie sandorius, kuriuos jie sudarė savo sąskaita dėl jų vadovaujamo emitento vertybinių popierių ir dėl išvestinių ar kitų su tais vertybiniais popieriais susietų finansinių priemonių. Šiuose pranešimuose turi būti nurodoma sandorių rūšis, skaičius, datos, perleistų ar įsigytų vertybinių popierių rūšis ir skaičius, sandorių suma, atsiskaitymo forma ir kiti Vertybinių popierių komisijos reikalaujami duomenys. Šioje dalyje nurodyta informacija skelbiama visuomenei Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka.
5. Emitentas ar asmuo, veikiantis emitento vardu ar sąskaita, atskleisdamas viešai neatskleistą informaciją bet kuriam trečiajam asmeniui atlikdamas įprastines tarnybines, profesines ar kitas pareigas, turi tuo pačiu metu (jei atskleidimas iš anksto neapgalvotas – nedelsiant po atskleidimo) veiksmingai paskelbti visą tą informaciją visuomenei. Šis reikalavimas netaikomas, jei informaciją sužinojęs asmuo privalo laikytis konfidencialumo pareigos, kylančios iš teisės aktų, įmonės įstatų ar sutarties. Emitentai ar asmenys, veikiantys emitentų vardu ar jų sąskaita, Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka turi jai pranešti duomenis (įskaitant asmens kodus) apie asmenis, turinčius teisę sužinoti viešai neatskleistą informaciją darbo sutarčių ar kitokiais pagrindais, ir apie asmenis, susijusius su emitentu.
6. Tarpininkas, tarpininkaudamas sudarant sandorį ir pagrįstai įtardamas, kad sandoris vyktų pažeidžiant šio straipsnio 1, 2 ar 3 dalyje arba 10 straipsnyje numatytus draudimus, turi nedelsdamas apie tai pranešti Vertybinių popierių komisijai. 
7. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai netaikomi Lietuvos Respublikos, kitos Europos Sąjungos valstybės, Lietuvos banko, Europos centrinių bankų sistemos ar kitos panašias funkcijas atliekančios institucijos ar pagal jų pavedimą veikiančio asmens operacijoms pinigų politikos, valiutos kurso reguliavimo, valstybės skolos ir rezervų tvarkymo politikos srityje.
8. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai netaikomi savų akcijų supirkimui ar kainų stabilizavimui, jeigu jis vykdomas teisės aktų nustatyta tvarka.
9. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai ir reikalavimai vertybinių popierių, kuriais prekiaujama Lietuvos Respublikoje esančiose ar veikiančiose reguliuojamose rinkose (arba dėl kurių įtraukimo į tokias rinkas yra kreiptasi), atžvilgiu taikomi tiek veiksmams, atliktiems Lietuvos Respublikos teritorijoje, tiek už jos ribų. Šiame straipsnyje ir 10 straipsnyje numatyti draudimai ir reikalavimai vertybinių popierių, kuriais prekiaujama Europos Sąjungos valstybių reguliuojamose rinkose (arba dėl kurių įtraukimo į tokias rinkas yra kreiptasi), atžvilgiu taikomi veiksmams, atliktiems Lietuvos Respublikos teritorijoje, net jei atitinkamas sandoris yra sudarytas už tokios rinkos ribų. 
10. Šiame straipsnyje numatyti draudimai yra taikomi ir vertybiniams popieriams, kuriais nėra prekiaujama šio straipsnio 9 dalyje numatytose rinkose, jeigu jų vertė yra susieta su 9 dalyje numatytais vertybiniais popieriais.“

 

6 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„10 straipsnis. Draudimas manipuliuoti rinka 
1. Visiems asmenims yra draudžiama:
1) sudaryti sandorius ar duoti pavedimus pirkti ar parduoti, jei tai sudaro ar gali sudaryti tikrovės neatitinkantį ar klaidinantį įspūdį apie vertybinių popierių pasiūlą, paklausą ar kainą arba jei taip asmuo ar kartu veikiantys asmenys palaiko neįprastą ar dirbtinę vieno ar keleto vertybinių popierių kainą. Šiame punkte nurodytas draudimas netaikomas, jei sandorį sudaręs ar pavedimą davęs asmuo įrodo, kad jis turi teisėtą pagrindą taip elgtis ir kad atitinkami sandoriai ar pavedimai atitinka įprastą reguliuojamos rinkos praktiką, patvirtintą priežiūros institucijos;
2) sudaryti sandorius ar duoti pavedimus pasitelkus fiktyvias priemones ar kitokios apgaulės ar gudravimo būdu; 
3) skleisti per visuomenės informavimo priemones (įskaitant internetą) ar kitais būdais informaciją (įskaitant gandų ir neteisingų ar klaidinančių naujienų skleidimą), kuri sudaro ar gali sudaryti tikrovės neatitinkantį ar klaidinantį įspūdį apie vertybinius popierius, jei tai padaręs asmuo žinojo ar turėjo žinoti, kad informacija neatitiko tikrovės ar buvo klaidinanti. Jeigu tokią informaciją atskleidžia profesinę veiklą vykdantys žurnalistai, tokia veika turi būti vertinama atsižvelgiant į jų veiklą reguliuojančias teisės normas, išskyrus atvejus, kai jie tiesiogiai ar netiesiogiai gauna asmeninę naudą ar pajamas iš tokios informacijos atskleidimo.
2. Šio straipsnio 1 dalyje uždrausti veiksmai pasireiškia tokiomis formomis:
1) asmens ar kelių kartu veikiančių asmenų elgesys, kuriuo siekiama dominuoti formuojant vertybinių popierių pasiūlą ar paklausą, taip tiesiogiai ar netiesiogiai užfiksuojant pirkimo ar pardavimo kainą ar sukuriant kitas nesąžiningas prekybos sąlygas;
2) vertybinių popierių pirkimas ar pardavimas prieš pat prekybos dienos pabaigą, taip klaidinant investuotojus, atsižvelgiančius į vertybinių popierių prekybos pabaigos kainą;
3) naudojimasis galimybe kartais ar nuolat reikšti nuomonę per visuomenės informavimo priemones, pateikiant savo nuomonę apie vertybinius popierius (ar netiesiogiai apie jų emitentą), jei anksčiau tas asmuo yra sudaręs sandorį ar pateikęs pavedimą dėl tų vertybinių popierių, dėl ko jis gali gauti naudos iš savo nuomonės dėl kainos pareiškimo, jei tuo pat metu nėra tinkamai ir veiksmingai atskleidžiama informacija apie tokį interesų konfliktą;
4) kitomis formomis, kurių tipinį sąrašą nustato Vertybinių popierių komisija.
3. Viešam platinimui ar visuomenei skirtus tyrimus apie vertybinius popierius ar jų emitentus ar kitą informaciją, kuria rekomenduojama ar siūloma investavimo strategija, rengiantys ar platinantys asmenys turi užtikrinti, kad tokia informacija yra sąžiningai pateikiama, ir viešai atskleisti savo interesus bei nurodyti interesų konfliktus, susijusius su vertybiniais popieriais, su kuriais susijusi ta informacija.
4. Siekdama užtikrinti, kad būtų laikomasi šiame straipsnyje ir šio Įstatymo 8 ir 9 straipsniuose nustatytų reikalavimų, Vertybinių popierių komisija gali imtis priemonių, leidžiančių užtikrinti tinkamą visuomenės informavimą (įskaitant bet kurios žinomos informacijos viešą paskelbimą).
5. Informaciją, kuri gali labai paveikti finansų rinką, viešosios informacijos platintojai turi platinti laikydamiesi sąžiningumo ir skaidrumo principų.“
            

7 straipsnis. 11 straipsnio 3 dalies pakeitimas

11 straipsnio 3 dalyje po žodžio „tvarka“ įrašyti žodžius „apmokėjimo tvarka“, po žodžio „tik“ įrašyti žodžius „platinimo metu“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„3. Prospekte (memorandume) nurodyta platinimo tvarka, apmokėjimo tvarka ir terminai gali būti pakeisti tik platinimo metu Vertybinių popierių komisijos leidimu. Draudžiama keisti vertybinių popierių emisijos kainą, nominalią vertę, klasę ar rūšį. Vertybinius popierius platinant per vertybinių popierių biržą ir kitais Vertybinių popierių komisijos nustatytais atvejais prospekte gali būti nurodomos mažiausios ir didžiausios vertybinių popierių kainos ribos.“

 

8 straipsnis. 15 straipsnio 1 dalies pakeitimas

15 straipsnio 1 dalyje po žodžio „įgyja“ įrašyti skaičių „1/20“, po žodžio „susirinkime“ įrašyti žodžius ir skaičių „arba įgyja 19/20 balsų emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, visuotiniame akcininkų susirinkime“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Asmuo, kuris veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis įgyja 1/20, 1/10, 1/5, 1/3, 1/2, 2/3 ar 3/4 balsų Lietuvos Respublikoje įregistruoto atskaitingo emitento visuotiniame akcininkų susirinkime arba įgyja 19/20 balsų emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, visuotiniame akcininkų susirinkime, ne vėliau kaip per 7 dienas privalo pranešti Vertybinių popierių komisijai ir emitentui turimų balsų skaičių, kartu pateikdamas duomenis apie vertybinius popierius, suteikiančius ateityje teisę balsuoti arba turėti emitento akcijų. Tokia pat pareiga taikoma ir tuo atveju, kai nurodytos ribos peržengiamos mažėjimo tvarka.“
            

9 straipsnis. 16 straipsnio 2 dalies pakeitimas

16 straipsnio 2 dalyje prieš žodį „Laikoma“ įrašyti sakinį „Vertybinių popierių komisija nustato detalią asmens turimų balsų skaičiavimo tvarką“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Vertybinių popierių komisija nustato detalią asmens turimų balsų skaičiavimo tvarką. Laikoma, kad emitento vadovas turi ir kitų emitento vadovų balsus, jei Vertybinių popierių komisija, įvertinusi vadovo pateiktus jo nepriklausomo veikimo įrodymus, nenusprendė kitaip.“

 

10 straipsnis. 17 straipsnio 5 dalies pripažinimas netekusia galios

17 straipsnio 5 dalį pripažinti netekusia galios.

 
 

11 straipsnis. 19 straipsnio 2 dalies pakeitimas ir straipsnio papildymas
5 dalimi

1. 19 straipsnio 2 dalyje po pirmo sakinio įrašyti sakinius „Kitais atvejais privalomo pasiūlymo būdu superkamų vertybinių popierių kainą nustato turto vertintojas. Turto vertintoją siūlytojo siūlymu tvirtina Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija turi teisę nepatvirtinti turto vertintojo, jeigu jis yra susijęs su siūlytoju ar kitais asmenimis, turinčiais turtinį interesą dėl emitento vertybinių popierių“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„2. Privalomo pasiūlymo kaina turi būti ne mažesnė nei didžiausia vertybinių popierių, kuriuos siūlytojas įsigijo per 12 mėnesių iki peržengdamas šio straipsnio 1 dalyje nurodytą ribą, kaina. Kitais atvejais privalomo pasiūlymo būdu superkamų vertybinių popierių kainą nustato turto vertintojas. Turto vertintoją siūlytojo siūlymu tvirtina Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija turi teisę nepatvirtinti turto vertintojo, jeigu jis yra susijęs su siūlytoju ar kitais asmenimis, turinčiais turtinį interesą dėl emitento vertybinių popierių. Kiekvienas emitento akcininkas turi teisę kreiptis į teismą reikalaudamas įpareigoti asmenį, pateikusį privalomą oficialų pasiūlymą, padidinti privalomo pasiūlymo kainą taip, kad ji nepažeistų sąžiningumo reikalavimų. Tokiu atveju Civilinio kodekso 2.118, 2.119 ir 2.127–2.130 straipsniai taikomi mutatis mutandis
2. Papildyti 19 straipsnį 5 dalimi:

„5. Jei privalomą oficialų pasiūlymą pateikęs asmuo per 1 metus po oficialaus pasiūlymo galiojimo pabaigos įsigyja tų vertybinių popierių, dėl kurių jis buvo pateikęs pasiūlymą, didesne nei oficialaus pasiūlymo kaina, jis privalo sumokėti kainos skirtumą tiems asmenims, kurie į oficialų pasiūlymą atsiliepė.“

 

12 straipsnis. Įstatymo papildymas 19(1) straipsniu

Papildyti Įstatymą 19(1) straipsniu:

„19(1) straipsnis. Privalomas akcijų pardavimas ir pirkimas

1. Emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų šio emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, turi teisę reikalauti, kad visi kiti emitento akcininkai parduotų jiems priklausančias akcijas, suteikiančias balso teisę, o šie privalo jas parduoti šio Įstatymo nustatyta tvarka.

2. Akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, balsai skaičiuojami pagal šio Įstatymo 16 straipsnį. Jei emitentas yra išleidęs skirtingų klasių akcijas, balsai skaičiuojami ir šiame straipsnyje nustatytos akcijų pardavimo ir pirkimo taisyklės taikomos atskirai dėl kiekvienos akcijų klasės. Kai šio straipsnio nustatyta tvarka akcininkas perka akcijas veikdamas kartu su kitais asmenimis:

1) kartu veikiantys asmenys atsako solidariai už prievolės įsigyti akcijas įvykdymą;

2) kiekvieno iš kartu veikiančių asmenų įsigyjamų akcijų skaičius yra proporcingas jo turimų emitento balsų skaičiui šio straipsnio 7 dalyje nustatyto pranešimo emitentui pateikimo momentu, jeigu kartu veikiančių asmenų sutartis nenumato ko kita.

3. Jei akcininkas, veikiantis savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, privalo teikti privalomą oficialų pasiūlymą, akcijų pardavimas ir pirkimas pagal šį straipsnį gali būti vykdomas tik po to, kai nustatyta tvarka yra įgyvendinta akcininko pareiga pateikti privalomą oficialų pasiūlymą.

4. Už akcijas siūloma kaina turi būti teisinga. Akcijų kaina nustatoma vadovaujantis tokiais principais:

1) jei akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis ir įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, teikė privalomą oficialų pasiūlymą, kaina nustatoma tokia, kokia buvo mokama jam įsigyjant emitento akcijas šiuo būdu;

2) jei akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis ir įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, teikė savanorišką oficialų pasiūlymą, kaina nustatoma tokia, kokia buvo mokama jam įsigyjant emitento akcijas šiuo būdu, jei siūlytojui tuo būdu įsigyjant akcijas ne mažiau kaip 90 procentų akcijų, kurioms supirkti buvo pateiktas oficialus pasiūlymas, savininkai pardavė siūlytojui savo akcijas;

3) kitais atvejais akcijų kaina nustatoma akcijas superkančio asmens pasirinktu būdu, kuris užtikrintų teisingą atlyginimą už superkamas akcijas.

5. Šio straipsnio 4 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytu būdu kaina nustatoma tik tuo atveju, jei nuo oficialaus pasiūlymo galiojimo pabaigos iki šio straipsnio 7 dalyje nustatyto akcininko pranešimo pateikimo emitentui dienos praėjo ne daugiau kaip 3 mėnesiai. Jei šis terminas yra ilgesnis, kaina nustatoma pagal šio straipsnio 4 dalies 3 punktą.

6. Nustatant kainą pagal šio straipsnio 4 dalies 3 punktą, kaina, už kurią siūloma supirkti akcijas, iš anksto turi būti suderinta su Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija turi teisę motyvuotai nurodyti pakeisti kainą. Šio straipsnio 7 dalyje nustatytas pranešimas emitentui turi būti pateiktas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo kainos galutinio nustatymo dienos.

7. Akcininkas, veikiantis savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, siekiantis išpirkti visas emitento akcijas, turi pateikti emitentui pranešimą apie akcijų išpirkimą, kuriame turi būti nurodyta:

1) duomenys apie akcijas išperkantį akcininką, veikiantį savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis (fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; juridinio asmens pavadinimas, buveinė);

2) akcijas išperkančio akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, turimų akcijų skaičius pagal klases ir jų suteikiami balsai;

3) akcijas išperkančio akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, reikalavimas, kad kiti akcininkai parduotų jiems visas priklausančias atitinkamos klasės emitento akcijas;

4) už akcijas siūloma kaina ir jos nustatymo būdas;

5) akcijų išpirkimo tvarka ir vieta.

8. Prie šio straipsnio 7 dalyje nurodyto pranešimo emitentui pridedami dokumentai, pagrindžiantys akcijų kainos nustatymą:

1) šio straipsnio 4 dalies 1 ir 2 punkte nustatytais atvejais – oficialaus pasiūlymo cirkuliaras ir ataskaita;

2) šio straipsnio 4 dalies 3 punkte nustatytu atveju – kiti dokumentai, pagrindžiantys akcijų kainos nustatymą, atsižvelgiant į pasirinktą kainos nustatymo būdą.

9. Gavęs akcijas išperkančio akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, pranešimą, emitentas ne vėliau kaip per 5 dienas privalo apie akcijų išpirkimą registruotu paštu išsiųsti pranešimus kiekvienam akcininkui, Vertybinių popierių komisijai bei vertybinių popierių biržai ir paskelbti apie tai emitento įstatuose nurodytame Lietuvos Respublikos dienraštyje, kuriame skelbiami vieši pranešimai. Pranešime nurodoma:

1) emitento pavadinimas, buveinė, kodas;

2) informacija, pateikta pranešime emitentui pagal šio straipsnio 7 dalį;

3) informacija apie tai, kokiame Lietuvos Respublikos dienraštyje emitentas paskelbė apie privalomą akcijų išpirkimą (ši informacija nurodoma tik registruotu paštu siunčiamuose pranešimuose);

4) šio straipsnio 10 dalyje nustatytas terminas, per kurį turi būti parduotos akcijos arba ginčijama siūloma akcijų kaina bei terminas, kada bus laikoma, kad akcijas išperkantis akcininkas įgijo teisę privalomai išpirkti akcijas šio straipsnio 11 dalyje nustatyta tvarka;

5) informacija apie tai, kad emitento buveinėje kiekvienas akcininkas gali susipažinti su akcijų kainos nustatymą pagrindžiančiais dokumentais, pateiktais pagal šio straipsnio 8 dalį.

10. Per 90 dienų nuo šio straipsnio 9 dalyje nurodyto paskelbimo emitento įstatuose nurodytame Lietuvos Respublikos dienraštyje dienos visi akcininkai turi parduoti savo akcijas pranešime apie akcijų išpirkimą nurodytam akcininkui, veikiančiam savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, arba ginčyti šiame pranešime nurodytą už akcijas siūlomą kainą šio straipsnio 14 dalyje nustatyta tvarka.

11. Jei akcininkas per šio straipsnio 10 dalyje nustatytą terminą akcijų nepardavė ir siūlomos akcijų kainos neginčijo, laikoma, kad paskutinę šio straipsnio 10 dalyje nustatyto termino dieną akcijas išperkantis akcininkas įgijo teisę privalomai išpirkti akcijas pasiūlyta akcijų kaina sumokėdamas į akcininko nurodytą sąskaitą arba depozitinę sąskaitą. Tokiu atveju akcijas išperkantis akcininkas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo dienos, kada laikoma, kad jis įgijo teisę privalomai išpirkti akcijas:

1)  akcijų nepardavusiems akcininkams už akcijas pasiūlyta kaina sumoka į depozitinę sąskaitą Civilinio kodekso 6.56 straipsnyje nustatyta tvarka, jeigu jie vengia priimti mokėjimą kitu būdu;

2) akcininko, kurio akcijos privalomai išperkamos, ir savo vertybinių popierių sąskaitos tvarkytojams pateikęs dokumentą apie tai, kad akcijų nepardavusiam akcininkui atliktas mokėjimas į depozitinę sąskaitą ar kitu būdu, turi teisę reikalauti, kad vertybinių popierių sąskaitose būtų padaryti įrašai apie akcijų nuosavybės teisės perėjimą akcijas superkančiam akcininkui. Tokiu atveju sąskaitų tvarkytojai privalo padaryti atitinkamus įrašus.

12. Jei akcijas išperkantis akcininkas per nustatytą terminą nesumoka už akcijas pasiūlyta kaina, laikoma, kad akcininko teisė privalomai išpirkti akcijas pasibaigė, ir asmuo praranda teisę ateityje reikalauti parduoti jam akcijas šiame straipsnyje nustatyta tvarka.

13. Už perkamas akcijas gali būti atsiskaitoma tik pinigais.

14. Kiekvienas akcininkas per šio straipsnio 10 dalyje nustatytą terminą turi teisę kreiptis į apygardos teismą pagal emitento buveinę, reikalaudamas nustatyti akcijų kainą taip, kad ji nepažeistų teisingumo reikalavimų. Tokiu atveju Civilinio kodekso 2.118, 2.119 ir 2.127–2.130 straipsniai taikomi mutatis mutandis. Jei bent vienas akcininkas kreipėsi į teismą, teismas gali privalomą akcijų išpirkimo procedūrą sustabdyti iki teismo nutarties dėl akcijų kainos nustatymo įsiteisėjimo dienos. Tuo laikotarpiu, kol yra sustabdyta akcijų išpirkimo procedūra, akcininkai neprivalo parduoti ir pirkti akcijų ir neskaičiuojami šiame straipsnyje nustatyti akcininkų įsipareigojimų įvykdymo terminai. Visoms akcijoms, įskaitant ir tas, kurios parduotos pranešimą apie akcijų išpirkimą pateikusiam akcininkui iki kreipimosi į teismą, turi būti taikoma ne mažesnė kaina, nei nustatyta teismo nutartimi.

15. Emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, bet kuris akcininkas turi teisę reikalauti iš akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis ir įsigijusio akcijas, suteikiančias ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, nupirkti jam priklausančias akcijas, suteikiančias balso teisę, o šis akcininkas privalo nupirkti jas šio įstatymo nustatyta tvarka. Tokiu atveju akcijas reikalaujantis išpirkti akcininkas pateikia emitentui pranešimą. Pranešime turi būti nurodyta:

1) duomenys apie akcininką, reikalaujantį nupirkti akcijas (fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; juridinio asmens pavadinimas, buveinė);

2) akcininko, reikalaujančio nupirkti akcijas, turimų akcijų skaičius pagal klases ir jų suteikiami balsai;

3) akcininko reikalavimas nupirkti jam priklausančias atitinkamos klasės emitento akcijas;

4) už akcijas norima gauti kaina ir jos nustatymo būdas;

5) akcijų pardavimo vieta.

16. Tais atvejais, kai bet kuris akcininkas reikalauja, kad akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, nupirktų jam priklausančias akcijas, šio straipsnio 2–10, 13, 14 dalių nuostatos taikomos mutatis mutandis.

17. Jeigu akcininkas nevykdo prievolės privalomai nupirkti akcijas ir neginčija akcijų kainos per šio straipsnio 10 dalyje nustatytą terminą, jis privalo sumokėti 10 procentų metinių palūkanų už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas.“

 

 

13 straipsnis. 20 straipsnio 1 dalies papildymas ir 3 dalies 7 punkto pakeitimas

1. 20 straipsnio 1 dalį papildyti sakiniu „Investicinės paslaugos gali būti teikiamos užsienio valiuta“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Investicines paslaugas turi teisę teikti tik įmonės, turinčios šio įstatymo 21 ar 23 straipsnyje numatytą licenciją. Tarpininkas privalo turėti licenciją teikti bent vieną iš paslaugų, numatytų įstatymo 2 straipsnio 11 dalies 1–5 punktuose. Investicinės paslaugos gali būti teikiamos užsienio valiuta.“ 
2. 20 straipsnio 3 dalies 7 punkte vietoj žodžio „opcionų“ įrašyti žodžius „pasirinkimo sandorių“ ir šį punktą išdėstyti taip:
„7) asmenims, kurių investicinę paslaugą sudaro išimtinai tik prekyba finansinių būsimųjų sandorių ir pasirinkimo sandorių rinkose savo ar kitų tos rinkos narių sąskaita, jei už tuos asmenis garantuoja tų rinkų dalyviai, atliekantys kliringo funkcijas.“
 

 

14 straipsnis. 22 straipsnio 6 dalies papildymas

Papildyti 22 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Licencija gali būti išduota tik atsiklausus atitinkamos Europos Sąjungos valstybės narės priežiūros institucijos, kredito įstaigų ar draudimo įmonių priežiūros institucijos nuomonės 26 straipsnio 8 dalyje numatytais klausimais, jei: 
1) juridinis asmuo yra Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuoto tarpininko, kredito įstaigos ar draudimo įmonės dukterinė įmonė; 
2) juridinis asmuo yra Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę patronuojančios įmonės dukterinė įmonė; 
3) juridinį asmenį kontroliuoja tie patys asmenys, kurie kontroliuoja Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę.“

 

15 straipsnis. 23 straipsnio 1 dalies pakeitimas

23 straipsnio 1 dalyje po žodžio „reikalavimų“ įrašyti žodžius „nustatytų viešo intereso sumetimais“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„1. Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuota finansų maklerio įmonė gali įsteigti filialą Lietuvos Respublikoje, jei užsienio priežiūros institucija Vertybinių popierių komisijai perdavė įmonės veiklos planą, nurodydama veiklos rūšis, numatomą filialo adresą, struktūrą ir informaciją apie filialo vadovus. Gavusi tokį pranešimą, Vertybinių popierių komisija pasiruošia atlikti priežiūrą ir nurodo finansų maklerio įmonei, kurių veiklos reikalavimų, nustatytų viešo intereso sumetimais, ji privalės laikytis. Filialas gali būti įsteigtas, kai finansų maklerio įmonė gauna tokį Vertybinių popierių komisijos pranešimą, o jei pranešimo negauna, – kai praeina 2 mėnesiai nuo tada, kai užsienio priežiūros institucija Vertybinių popierių komisijai perdavė šioje dalyje numatytą informaciją.“

 

16 straipsnis. 26 straipsnio 6 ir 8 dalių pakeitimas

1. 26 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių ir skaičiaus „per 5 dienas“ įrašyti žodį „nedelsdama“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„6. Finansų maklerio įmonė, sužinojusi apie jos kapitalo įsigijimą ar perleidimą, kuriuo peržengiamos šiame straipsnyje numatytos ribos, nedelsdama apie tai turi pranešti Vertybinių popierių komisijai.“ 
2. Pakeisti 26 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:
„8. Jei Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotas tarpininkas, kredito įstaiga ar draudimo įmonė, Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę patronuojanti įmonė ar asmuo, kontroliuojantis Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotą tarpininką, kredito įstaigą ar draudimo įmonę nori įsigyti tokį finansų maklerio įmonės akcijų kiekį, kad ši taptų jo dukterine įmone ar būtų jo kontroliuojama, sutikimas gali būti išduotas tik atsiklausus atitinkamos Europos Sąjungos valstybės narės priežiūros institucijos, kredito įstaigų ar draudimo įmonių priežiūros institucijos nuomonės. Prašoma pareikšti nuomonę dėl kitų tos pačios grupės bendrovių akcininkų tinkamumo, jų vadovų patirties ir reputacijos.“

 

 

17 straipsnis. 27 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 27 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„27 straipsnis. Finansų maklerio įmonės valdymas

Finansų maklerio įmonėje turi būti vienasmenis valdymo organas − bendrovės vadovas ir sudaromas kolegialus valdymo organas – valdyba.“

 

18 straipsnis. 29 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 29 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„29 straipsnis. Finansų maklerio įmonių auditas

Finansų maklerio įmonių audito atlikimo tvarką, reikalavimus auditoriui ir audito įmonei, auditoriaus ir audito įmonių pareigas ir atsakomybę nustato Audito įstatymas ir Finansų įstaigų įstatymas.“

 

19 straipsnis. 36 straipsnio 5 dalies pakeitimas

36 straipsnio 5 dalyje po žodžio „reikalavimus“ įrašyti žodžius „nustatytus viešo intereso sumetimais“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„5. Šio straipsnio 4 dalyje numatytos poveikio priemonių taikymo tvarkos Vertybinių popierių komisija neprivalo laikytis, jei užsienio tarpininkas pažeidė veiklos reikalavimus, nustatytus viešo intereso sumetimais. Jei buvo pažeisti kiti reikalavimai, tačiau priemonių taikymas yra būtinas investuotojų interesams apsaugoti, Vertybinių popierių komisija turi teisę nesilaikyti šio straipsnio 4 dalyje nustatytos tvarkos ir apie tai nedelsdama praneša užsienio priežiūros institucijai, o tuo atveju, kai priemonės pritaikytos Europos Sąjungos valstybėje narėje licencijuotam tarpininkui, – ir Europos bendrijų komisijai.“

 

20 straipsnis. 40 straipsnio 1 dalies 2 punkto pakeitimas

40 straipsnio 1 dalies 2 punkte vietoj žodžio „kaina“ įrašyti žodį „rinka“ ir šį punktą išdėstyti taip:

„2) skatinti sąžiningą prekybą vertybiniais popieriais ir siekti užkirsti kelią manipuliavimui rinka bei kitiems nesąžiningiems veiksmams;“.

 

21 straipsnis. 41 straipsnio 3 dalies papildymas 5 punktu

Papildyti 41 straipsnio 3 dalį 5 punktu:

„5) biržos stebėtojų tarybos nariai, valdybos nariai ar vadovas nėra nepriekaištingos reputacijos, neturi Vertybinių popierių komisijos nustatytos kvalifikacijos ar darbo patirties finansų ir joms prilygintose institucijose.“ 

 

22 straipsnis. 48 straipsnio papildymas 3 dalimi

Papildyti 48 straipsnį 3 dalimi:

„3. Centrinio depozitoriumo stebėtojų tarybos nariai, valdybos nariai ar vadovas turi būti nepriekaištingos reputacijos, turėti Vertybinių popierių komisijos nustatytą kvalifikaciją ar darbo patirtį finansų ir joms prilygintose institucijose.“

 

23 straipsnis. 51 straipsnio 2 ir 5 dalių pakeitimas ir straipsnio papildymas
7 dalimi

1. Pakeisti 51 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Tas pats asmuo Vertybinių popierių komisijos nariu gali būti išrinktas ne daugiau kaip 2 kadencijas iš eilės. Vertybinių popierių komisijos pirmininkas iš narių skiria savo pavaduotojus. Vertybinių popierių komisijos pirmininkas ir nariai privalo būti Lietuvos Respublikos piliečiai.“

2. Pakeisti 51 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Vertybinių popierių komisijos narį atleisti prieš terminą Seimui siūlo Respublikos Prezidentas. Į atleistų prieš terminą Vertybinių popierių komisijos narių vietas Seimas Respublikos Prezidento teikimu 5 metams skiria kitus asmenis.“

3. Papildyti 51 straipsnį 7 dalimi:

„7. Vertybinių popierių komisijos nariams Darbo kodeksas taikomas tiek, kiek jų statuso nereglamentuoja kiti teisės aktai. Vertybinių popierių komisijos nariai gali būti skatinami. Šiems santykiams mutatis mutandis taikomos teisės aktų, reglamentuojančių valstybės tarnautojų skatinimą, nuostatos. Sprendimą dėl Vertybinių popierių komisijos nario skatinimo priima Vertybinių popierių komisijos pirmininkas. Sprendimą dėl Vertybinių popierių komisijos pirmininko skatinimo priima Vertybinių popierių komisijos nariai kolegialiai.“

 

24 straipsnis. 52 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

1. 52 straipsnio 2 dalį papildyti nauju 13 punktu:

„13) bendradarbiauja su kitomis priežiūros institucijomis ir paskiria savo atstovą į Finansų įstaigų bei draudimo įmonių veiklos reglamentavimo ir priežiūros koordinavimo komisiją;“.

2. Buvusį 52 straipsnio 13 punktą laikyti 14 punktu.

3. Pakeisti 52 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Vertybinių popierių komisija turi teisę:
1) kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo, atstovaudama investuotojų interesams;
2) viešai atskleisti rinkos ar jos dalyvių interesų apsaugai reikalingą informaciją;
3) nustatyti rekomendacinio pobūdžio papildomus, nei Akcinių bendrovių įstatyme nustatyti, akcinių bendrovių gero valdymo principus bei jų taikymo mastą.“

 

25 straipsnis. 53 straipsnio 7 dalies papildymas

Papildyti 53 straipsnio 7 dalį 6 sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

„7. Vertybinių popierių komisijos nariai turi lygias sprendžiamojo balso teises. Vertybinių popierių komisijos narys neturi teisės atsisakyti balsuoti arba susilaikyti. Jei narių balsai pasiskirsto po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas. Posėdžio sprendimai (nutarimai) priimami vardiniu balsavimu, jeigu to reikalauja bent vienas Vertybinių popierių komisijos narys. Vertybinių popierių komisijos sprendimai (nutarimai) ir jų motyvai skelbiami viešai. Vertybinių popierių komisijos pritaikytos poveikio priemonės ar sankcijos skelbiamos viešai, išskyrus atvejus, kai toks paskelbimas padarytų žalos rinkai ar padarytų neproporcingos žalos suinteresuotiems asmenims.“

 

26 straipsnis. 57 straipsnio 5 dalies pakeitimas ir straipsnio papildymas 7, 8, 9 ir 10 dalimis

1. Pakeisti 57 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Iš užsienio priežiūros institucijų gauta konfidenciali informacija gali būti naudojama tik priežiūros funkcijoms atlikti. Iš užsienio priežiūros institucijos, esančios Europos Sąjungos valstybėje narėje, gauta konfidenciali informacija šio straipsnio 2 dalyje ir 3 dalies 5 bei 8 punktuose numatytoms institucijoms gali būti atskleista tik turint ją perdavusios institucijos sutikimą ir tik tam tikslui, kuriam tas sutikimas buvo duotas. Iš ne Europos Sąjungos valstybės narės priežiūros institucijos gauta konfidenciali informacija kitoms institucijoms gali būti perduodama tik gavus informaciją perdavusios institucijos išankstinį sutikimą.“

2. Papildyti 57 straipsnį 7, 8, 9 ir 10 dalimis:

„7. Vertybinių popierių komisija keičiasi informacija, teikia pagalbą ir bendradarbiauja su užsienio priežiūros institucijomis, kai to reikia Įstatymo 9 ar 10 straipsniuose numatytų pažeidimų tyrimui. Šiems tikslams reikalingą informaciją Vertybinių popierių komisija nedelsdama pateikia užsienio priežiūros institucijoms šių prašymu. Jei Vertybinių popierių komisija neturi prašomos informacijos, ji imasi jai surinkti reikalingų priemonių bei informuoja prašančiąją instituciją apie priežastis, dėl kurių informacija negali būti pateikta nedelsiant.

8. Vertybinių popierių komisija gali atsisakyti perduoti užsienio priežiūros institucijai šios prašomą informaciją arba jos prašymu atlikti patikrinimus, arba leisti dalyvauti patikrinimuose Lietuvos Respublikos teritorijoje jos darbuotojams, jei:

1) tai gali neigiamai paveikti Lietuvos Respublikos suverenumą, saugumą ar viešąją tvarką;

2) dėl tų pačių veikų prieš atitinkamus asmenis jau pradėta sankcijų taikymo procedūra Lietuvos Respublikoje;

3) dėl tų pačių veikų atitinkamų asmenų atžvilgiu jau priimtas galutinis sprendimas.

9. Šio straipsnio 8 dalyje nustatytais atvejais Vertybinių popierių komisija atitinkamai informuoja užsienio priežiūros instituciją ir pateikia kiek įmanoma išsamesnę informaciją apie tokių procedūrų eigą ar priimtus sprendimus. Tokią pat informaciją Vertybinių popierių komisija pateikia ir tais atvejais, kai užsienio priežiūros institucija informuoja apie įtarimus dėl Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdomų ar įvykdytų pažeidimų, susijusių su vertybiniais popieriais, kuriais prekiaujama Lietuvos Respublikos reguliuojamoje rinkoje. Prireikus Vertybinių popierių komisija konsultuojasi su užsienio priežiūros institucija dėl galimų tyrimo veiksmų.

10. Jei Vertybinių popierių komisija turi duomenų, kad Įstatymo 9 ar 10 straipsniuose uždrausti veiksmai yra atliekami ar buvo atlikti kitos Europos Sąjungos valstybės narės teritorijoje ar jie yra susiję su vertybiniais popieriais, kuriais prekiaujama tokios valstybės reguliuojamoje rinkoje, ji apie tai praneša atitinkamai užsienio priežiūros institucijai.“

 

27 straipsnis. 59 straipsnio 2 dalies papildymas 6 punktu ir straipsnio papildymas 4 bei 5 dalimis

1. Papildyti 59 straipsnio 2 dalį 6 punktu:

„6) gauti duomenis ir dokumentus arba jų nuorašus, susijusius su tikrinamu asmeniu, iš kitų ūkio subjektų, taip pat iš valstybės ir savivaldybės institucijų.“

2. Papildyti 59 straipsnį 4 ir 5 dalimis:

„4. Vertybinių popierių komisijos sprendimu gali būti sustabdoma prekyba vertybiniais popieriais, asmenims gali būti laikinai uždraudžiama vykdyti profesinę veiklą, susijusią su investicinių paslaugų teikimu, ar Vertybinių popierių komisijos prašymo pagrindu teisėjo nutartimi laikinai areštuojamas turtas. Vertybinių popierių komisijos prašymus dėl turto areštavimo nagrinėja Vilniaus apygardos administracinis teismas.

5. Vertybinių popierių komisija gali prašyti, kad užsienio priežiūros institucijos atliktų reikalingus patikrinimus šių valstybių teritorijoje ir kad tokiuose patikrinimuose būtų leista dalyvauti Vertybinių popierių komisijos darbuotojams. Jei Europos Sąjungos valstybės priežiūros institucija laiku neatsako į prašymą dėl informacijos pateikimo arba atsisako pateikti informaciją, Vertybinių popierių komisija gali apie tai pranešti Europos vertybinių popierių reguliavimo institucijų komitetui.“

 

28 straipsnis. 61 straipsnio 1 dalies papildymas

1. Papildyti 61 straipsnio 1 dalį nauju 4 punktu:

„4) juridiniams asmenims, nesilaikantiems įstatymo 9 ar 10 straipsniuose nustatytų reikalavimų, – iki 100 tūkstančių litų, jei neteisėtai gautų pajamų dydis yra iki 100 tūkstančių litų, ir iki trigubo neteisėtai gautų pajamų dydžio, jei neteisėtai gautų pajamų yra daugiau kaip 100 tūkstančių litų;“.

2. Buvusius 61 straipsnio 1 dalies 4, 5, 6, 7 ir 8 punktus laikyti atitinkamai 5, 6, 7, 8 ir 9 punktais.

3. 61 straipsnio 1 dalį papildyti 10 punktu:

„10) juridiniams asmenims, šio įstatymo 19(1) straipsnio nustatyta tvarka pareikalavusiems, kad visi kiti emitento akcininkai parduotų jiems priklausančias akcijas, bet nustatytais terminais neatsiskaičiusiems su jais arba nevykdantiems prievolės bet kuriam akcininkui pareikalavus išpirkti jam priklausančias akcijas, – iki 100 tūkstančių litų.“

 

29 straipsnis. 65 straipsnio papildymas ir pakeitimas

1. Papildyti 65 straipsnio 3 dalį sakiniu „Šis reikalavimas netaikomas likviduojamiems emitentams ir emitentams, kuriems yra iškeltos bankroto bylos“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„3. Emitentai, patys tvarkantys savo išleistų vertybinių popierių asmenines sąskaitas, privalo perduoti šių sąskaitų tvarkymą tarpininkams iki 2004 m. sausio 1 d. Šis reikalavimas netaikomas likviduojamiems emitentams ir emitentams, kuriems yra iškeltos bankroto bylos.“
2. 65 straipsnio 7 dalį pripažinti netekusia galios.
 
30 straipsnis. Įstatymo papildymas priedu
Papildyti Įstatymą priedu:

                                                                                    „Lietuvos Respublikos

                                                                                    vertybinių popierių rinkos

                                                                                    įstatymo

                                                                                    priedas

 

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

 

1. 1989 m. balandžio 17 d. Tarybos direktyva 89/298/EEB dėl prospekto, kurį privaloma paskelbti siūlant perleidžiamus vertybinius popierius visuomenei, sudarymo, patikrinimo ir platinimo, reikalavimų suderinimo.

2. 1993 m. kovo 15 d. Tarybos direktyva 93/6/EEB dėl investicinių įmonių ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo su pakeitimais, padarytais 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/31/EB, iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvą 93/6/EEB dėl investicinių įmonių ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo, 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/33/EB, iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvos 77/780/EEB dėl kredito įstaigų steigimosi ir veiklos 12 straipsnį, Tarybos direktyvos 89/647/EEB dėl kredito įstaigų mokumo normatyvo 2, 5, 6, 7, 8 straipsnius ir II bei III priedus ir Tarybos direktyvos 93/6/EEB dėl investicinių firmų ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo 2 straipsnį ir II priedą, ir 2002 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/87/EB, nustatančia papildomą priežiūrą kredito įstaigoms, draudimo įmonėms ir investicinėms firmoms, priklausančioms finansiniam konglomeratui, ir iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvas 73/239/EEB, 79/267/EEB, 92/49/EEB, 92/96/EEB, 93/6/EEB ir 93/22/EEB bei Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 98/78/EB bei 2000/12/EB.

3. 1993 m. gegužės 10 d. Tarybos direktyva 93/22/EEB dėl investicinių paslaugų vertybinių popierių srityje su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2002 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/87/EB, nustatančia papildomą priežiūrą kredito įstaigoms, draudimo įmonėms ir investicinėms firmoms, priklausančioms finansiniam konglomeratui, ir iš dalies pakeičiančia Tarybos direktyvas 73/239/EEB, 79//267/EEB, 92/49/EEB, 92/96/EEB, 93/6/EEB ir 93/22/EEB bei Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 98/78/EB bei 2000/12/EB.

4. 2001 m. gegužės 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/34/EB dėl vertybinių popierių įtraukimo į biržos oficialųjį prekybos sąrašą ir dėl informacijos apie tuos vertybinius popierius paskelbimo.

5. 2003 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/6/EB dėl prekybos vertybiniais popieriais, pasinaudojant viešai neatskleista informacija, ir manipuliavimo rinka (piktnaudžiavimo rinka).“

 

31 straipsnis. Baigiamosios nuostatos
1. Šio Įstatymo 8 straipsnyje išdėstytos Vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnio 1 dalies nuostatos dėl būtinumo pranešti įgijus 19/20 balsų emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, visuotiniame akcininkų susirinkime, ir 12 straipsnis įsigalioja nuo 2005 m. sausio 1 d.

2. Asmenys, kurie iki 2005 m. sausio 1 d. veikdami savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis įgijo 19/20 balsų Lietuvos Respublikoje įregistruoto atskaitingo emitento, kurio akcijos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikoje įregistruotos vertybinių popierių biržos oficialųjį arba einamąjį prekybos sąrašą, visuotiniame akcininkų susirinkime, ne vėliau kaip 2005 m. sausio 10 d. privalo Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnio nustatyta tvarka pranešti apie turimų balsų skaičių.

3. Asmenys, kurie 1/20 emitento balsų turi šio Įstatymo įsigaliojimo metu, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnio nustatyta tvarka apie savo turimus balsus privalo pranešti ne vėliau kaip likus 10 dienų iki artimiausio emitento visuotinio akcininkų susirinkimo, jei informacija apie jų turimus balsus nebuvo paskelbta emitento 2003 metų prospekte-ataskaitoje.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

 


 

LAIKINAI EINANTIS

RESPUBLIKOS PREZIDENTO PAREIGAS                             ARTŪRAS PAULAUSKAS

 


  Nauja paieška   Į viršų   Jūsų pasiūlymai ir pastabos Versija spausdinimui

Lietuvos Respublikos Seimo Kanceliarija, © 2017