2009 11 18
Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkui V. Stundžiui
Lietuvos Respublikos Vyriausybės ministrui pirmininkui A. Kubiliui
Lietuvos Respublikos kultūros ministrui R. Vilkaičiui
Dėl žurnalo Liaudies kultūra Finansavimo 2010 m.
Etninės kultūros globos taryba (toliau Taryba) 2009 11 10 gavo žymių kultūros ir mokslo veikėjų (LMA narės korespondentės V. Zaborskaitės, habil. dr. I. Lukšaitės, prof. habil. dr. V. Daujotytės-Pakerienės, prof. habil. dr. D. Saukos, doc. dr. B. Stundžienės, V. Šatkauskienės, dr. A. Počiulpaitės, doc. dr. D. Račiūnaitės-Vyčinienės, doc. dr. K. Stoškaus, dr. Ž. Šaknio, dr. V. Vaitkevičiaus) pasirašytą raštą dėl žurnalo Liaudies kultūra leidimo ir finansavimo 2010 m. Rašte išreikštas susirūpinimas, kad ateinančiais metais valstybės biudžete nenumatyta lėšų žurnalo steigėjo ir leidėjo Lietuvos liaudies kultūros centro veiklai, o tuo pačiu ir žurnalo Liaudies kultūra leidybai. Pabrėžiant, jog šis žurnalas yra unikalus, neturėjęs precedento leidinys Lietuvos kultūros istorijoje, prašoma surasti būdų, kaip paremti žurnalo Liaudies kultūra leidimą 2010 metais.
Tarybos nariai išanalizavo šį prašymą ir pritarė jo autoriams. Žurnalas Liaudies kultūra yra tarsi tiltas tarp mokslininkų ir labai plačios auditorijos, kurią sudaro kultūros ir švietimo darbuotojai, kiti etninės kultūros puoselėtojai. Šiame žurnale pateikiami tiek svarūs moksliniai tyrimai, tiek publicistiniai straipsniai apie įvairius etninės kultūros reiškinius, diskusijos aktualiomis temomis ir kita plačiąją visuomenę dominanti informacija. Žurnalo Liaudies kultūra praradimas ypač skaudžiai ir neigiamai atsilieptų Lietuvos humanitarinių mokslų raidai, lituanistinių tyrimų ir ypač etninės kultūros srities mokslinių tyrimų plėtrai, jų tarptautiniam prestižui ir integracijai į pasaulio mokslą, kadangi tai yra vienas iš nedaugelio tarptautiniu mastu pripažintų Lietuvos humanitarinių mokslų periodinių leidinių. Jame mokslininkų paskelbti straipsniai yra indeksuojami ir skelbiami įvairiose tarptautinėse ir šalies elektroninėse mokslo duomenų bazėse (tarptautinėse duomenų bazėse EBSCO publishing, Humanities International Complete, Humanities International index, Literary Reference Center, tarptautinėje mokslinėje duomenų bazėje LITUANISTIKA (http://www.minfolit.lt/), Lietuvos mokslinėje elektroninėje bibliotekoje (www.elibrary.lt).
Suplanuotas ūmus ir netikėtas ,,Liaudies kultūros sunaikinimas, nenumatant jokio kito šio leidinio išlikimo kelio, reiškia etninės kultūros ir ją tiriančių humanitarinių mokslų žlugdymą, o tai iš esmės prieštarauja Lietuvos Respublikos Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo 4 skyriui (Žin., 1996, Nr. VIII-49 (1996-12-19)), kuriame nusakoma Valstybės pareiga išsaugoti ir puoselėti nacionalinės kultūros tapatumą, globojant etninę kultūrą; švietimo ir mokslo politikos srityje nurodoma, kad Valstybės mokslo politika turi užtikrinti aukštą švietimo kokybę bei skatinti mokslo ir technologijų plėtrą, rūpintis, kad Lietuva taptų žinių (informacine) visuomene. Valstybės tautinė politika privalo užtikrinti lietuvių tautos ilgalaikių gyvybinių interesų apsaugą, saugodama Lietuvos etninę kultūrą.
Žurnalo Liaudies kultūra žlugdymas taip pat prieštarauja Lietuvos Respublikos Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo (Žin., 1999, Nr. VIII-1328 (1999-09-21)) 4 straipsnio nuostatai, kad Etninės kultūros valstybinės globos uždaviniai yra plėtoti visų etninės kultūros šakų mokslinius tyrinėjimus, garantuoti etninės kultūros propagavimą per visuomenės informavimo priemones ir remti lietuvių etninės kultūros skleidimą pasaulyje.
Numatomas žurnalo ,,Liaudies kultūra sunaikinimas prieštarauja ir minėto įstatymo 10 straipsnio ,,Etninės kultūros valstybinės globos finansavimo šaltiniai, 5 daliai, kuriame teigiama, jog ,,Kultūros bei Švietimo ir mokslo ministerijos, valstybės ir kiti mokslo bei kultūros fondai remia ekspertų aprobuotų etninės kultūros tęstinių leidinių, mokslo darbų, etninės kultūros reprezentavimui bei švietimui skirtų leidinių parengimą spaudai ir publikavimą.
Norime atkreipti dėmesį į tai, kad žurnalas ,,Liaudies kultūra, skirtingai negu kiti mokslo žurnalai, negali pretenduoti nei į Spaudos rėmimo fondo, nei į Mokslo tarybos fondo paramą, nes pirmasis negali paremti biudžetinės įstaigos leidinio, o antrasis neremia mokslo institucijoms nepriklausančių leidinių.
Tarybos narių didžioji dauguma nutarė rekomenduoti Seimui ir Vyriausybei 2010 m. valstybės biudžete skirti žurnalo Liaudies kultūra leidybai reikalingą sumą 57 000 Lt.
Be to, minėtam žymių kultūros ir mokslo veikėjų raštui pritaria ir plačioji visuomenė 2009 m. lapkričio 18 d. duomenimis, peticiją dėl žurnalo Liaudies kultūra išlikimo pasirašė per 1600 žmonių (žr. http://www.peticijos.lt/visos/2927).
Tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė