2014 m. naujienos 

Paroda „Aukštaitijos regiono tapatybės ženklai – raštai, formos ir spalvos“


2014 m. lapkričio 11 d. – 2014 m. gruodžio 17 d.

Etninės kultūros globos tarybos patalpose

J. Tumo-Vaižganto g. 4-1, Vilniuje


Aukštaitija – didžiausias ir margiausias Lietuvos etnografinis regionas. Margiausias tarmėmis, tautinio kostiumo spalvomis, etnoarchitektūros įvairove.

Parodoje pristatomi Panevėžio ir Utenos krašto tautodailininkų darbai. Tai aukštaitiškų vilnonių juostų pynėjų Vilių šeima iš Panevėžio: Irena Ona Vilienė, Lina Vilienė ir Gvidas Vilys. Aukštaitiškas juostas pinti dar tarybiniais metais pradėjo Irena Vilienė, šio amato išmokė savo sūnus Gvidą, Remigijų ir Rolandą. Visi trys sūnūs pasirinko profesionalių muzikų kelią, bet vaikystėje mamos išmokytas Gvidas ir šiandien pina ir veja juostas, to išmokė ir savo žmoną Liną. Visų trijų Vilių darbai nuolat eksponuojami Panevėžio krašto tautodailės parodose, yra atrenkami į respublikines tautodailės parodas. I. ir G. Vilių pinamoms aukštaitiškoms juostoms suteiktas Tautinio paveldo produkto sertifikatas. Aukštaitiškos pintinės ir vytinės juostos nors yra paprastų geometrinių raštų, bet išsiskiria spalvingumu. Jos buvo plačiai naudojamos: tai neatskiriama tautinio kostiumo detalė, jomis buvo puošiami kiti tekstilės gaminiai, jos naudojamos krikštynų ir laidotuvių apeigose, buityje naudotos kaip puošnios vadelės.

Greta aukštaitiškų juostų puikiai dera uteniškio policininko ir tautodailininko Albino Šileikos drožtos prieverpstės. A. Šileika priklauso Utenos tautodailininkų klubui „Svirnas“, dažnai rengia savo darbų parodas ne tik Aukštaitijoje, bet ir kituose šalies miestuose. Jo drožybos darbai yra pasklidę po visą Lietuvą, iškeliavę į daugiau kaip 20 pasaulio šalių.Ypatingai uteniškių vaikų mėgiami A. Šileikos rengiami edukaciniai užsiėmimai, kuriuose jis berniukus moko medžio drožybos ir raižymo paslapčių. A. Šileikos darbai žavi tradicine kompozicija, išlaikytomis verpsčių formomis, itin kruopščia drožyba. Jo sukurtos verpstės, prieverpstės, rankšluostinės – puikus aukštaitiškas suvenyras.

Dar viena uteniškė tautodailininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė – be galo kūrybingas žmogus. Ji ir poetė, ir karpinių meistrė, ir margučių margintoja, ir sodų rišėja, ir grafikė. Nuo 1984 m. Lietuvos tautodailės sąjungos narė, o 2005 m. jai suteiktas Meno kūrėjo statusas. 2007 m. ji tapo geriausia Lietuvos liaudies meistre ir apdovanota „Aukso vainiku“. O. Bražėnienė su savo darbais dalyvavo apie 150 parodų Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, JAV, Prancūzijoje, Rusijoje, Vokietijoje ir kt. O. Bražėnienės darbai yra išleisti atskirais atvirukais, tapę daugiau kaip 10 knygų iliustracijomis. Ji pati yra parengusi ir išleidusi knygas „Mokomės karpyti“, „Aukštaičių margučiai“, „Popierinės užuolaidėlės“. Meistrė Odeta yra puiki mokytoja: ji Utenos tradicinių amatų centre vaikus moko karpyti, marginti margučius, rišti sodus. Jos mokiniai yra tapę Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ laureatais. Parodoje pristatomi O. Bražėnienė karpiniai ir grafikos darbai.

Keramikas Vytautas Valiušis – Lietuvos puodžių karalius, garsus senųjų puodžių tradicijų tęsėjas, keramikos plenerų ir parodų organizatorius, originalių tradicinės ir šiuolaikinės keramikos darbų kūrėjas. V. Valiušis – garsiausias Aukštaitijos puodžius, amato paslapčių išmokęs iš savo tėvo – panevėžiškio muzikanto ir puodžiaus Aleksandro Valiušio. Susidomėjęs liaudies keramikos dirbiniais jis sukaupė didžiulę jų kolekciją ir 2002 m. Leliūnuose (Utenos r.) įsteigė keramikos muziejų. Šiandien jame ne tik puikios ekspozicijos, bet ir edukacinės klasės su nauja puodų žiedimo įranga. Kaip teigia pats keramikas, puodų žiedimas jam ir pomėgis, ir pragyvenimo šaltinis, ir gyvenimo būdas. Jis puikiai jaučia tradicinių keramikos dirbinių formas, proporcijas. Anot profesorius Juozo Adamonio, „Vytautas žiedžia puodus kaip dievas“.

Parodos puošmena – aukštaitės tautinis kostiumas, kurį sukūrė tekstilininkai iš Panevėžio Marija ir Kęstutis Simonavičiai. Kęstutis yra audėjas, o Marija – siuvėja. Jie profesionaliai gilinasi į tautinio kostiumo istoriją, renka medžiagą Lietuvos nacionaliniuose ir regionų muziejuose, pagal autentiškus pavyzdžius atkuria skirtingų Lietuvos regionų tautinius kostiumus. Marijos ir Kęstučio sukurtais kostiumais yra aprengti daugelio Lietuvos folkloro ansamblių dalyviai, pasaulio lietuvių bendruomenių nariai. Jų kurti tautiniai kostiumai dažnai yra eksponuojami muziejuose, tautodailės parodose. Aukštaičių tautinis kostiumas išsiskiria pintinėmis juostomis, puošniais galionais, baltomis, raudonais žičkais puoštomis drobinėmis prijuostėmis, baltais nuometais.

Visus aukštaičių skirtingumus į vieną visumą sujungia 2006 m. Heraldikos komisijos patvirtinta Aukštaitijos vėliava, kurioje įrašas lotynų kalba „Patriam tuum mundum existima“ skelbia, jog savo tėvynę laikyk visu pasauliu. Čia tavo pasaulio pradžia.

Paroda veiks iki 2014 m. gruodžio 17 d., aplankyti ją galima prieš dieną paskambinus ar parašius: tel. (8 5) 210 7161, el. p. etnolangas@lrs.lt


Parengė EKGT specialistė Vitalija Vasiliauskaitė


                                                                

 

 

 

 


Naujausi pakeitimai - 2014-11-20




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=10137&p_d=152809&p_k=1