Regionų politika ir plėtra 

Dėl teritorinio-administracinio Lietuvos suskirstymo (etnografinių regionų teritorinių ribų išskyrimas) akad. Zigmas Zinkevičius


Dėl teritorinio

 Svarbu, kad naujasis Lietuvos administracinis skirstymas remtųsi istoriškai susiklosčiusiu etnokultūriniu krašto susisluoksniavimu, bent su juo nesikirstų. Etnokultūriniai regionai daugeliu atvejų sutampa su tarmių plotais, o tai padės išvesti tikslias tų regionų (didžiųjų ar mažesnių, nežiūrint kaip jie bus pavadinti) ribas, nes etnokultūros ribos yra neryškios, o tarmių ribas galima labai tiksliai išvesti. Šiuo atveju kalbininkų-dialektologų talka bus būtina.

Pabrėžtina, kad etnokultūrinis krašto skirstymo modelis turi tą didelį privalumą, kad jo laikosi daugelis Europos Sąjungos šalių. Mums nereikėtų nuo jų išsiskirti savo kitokiais, prasimanytais administracinio padalinimo modeliais.

Apibrėžiant būsimų apskričių (ar kaip kitaip juos pavadinsime) administracijos funkcijas, būtinai reikia palikti iki šiol buvusią nuostatą, kad rajono savivaldybei nevykdant ar silpnai vykdant šalies švietimo politiką, apskrities administracijai paliekama teisė pačiai steigti ir išlaikyti mokyklas. Ši nuostata būtina pietryčių Lietuvai. Kitiems šalies regionams ji neaktuali.  Ten rajonų savivaldybės vykdo švietimo politikos įgyvendinimą ir ši nuostata nebuvo ir nebus panaudojama. Tačiau ji turi likti kaip taikoma visai Lietuvai dėl politinių sumetimų, kitaip Lietuvos priešai ja pasinaudos antilietuviškai propagandai. 

Akad. Zigmas Zinkevičius

2001-02-09

 


Naujausi pakeitimai - 2002-12-12




© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=2231&p_d=21317&p_k=1